Závojnatka kaliko, 5 cm

Teplota
  • 18-26° 18 - 26 °C
Hodnota pH
  • 6 - 8 6 - 8
Krmivo
  • Všežravec Všežravec
Osvětlení
  • Přímé osvětlení Přímé osvětlení
Chování
  • V hejnu Chov v hejnu
Obtížnost chovu
  • Lehká Obtížnost chovu lehká
Umístění v nádrži
  • Volně plovoucí Volně plovoucí
Velikost nádrže
  • 200 - 400 litrů - L Nádrž do 200l - 400l
Kód produktu:
C70040
Dostupnost:
Na dotaz
99,00 Kč
81,82 Kč bez DPH

Podrobný popis: Rybky byly vyšlechtěny z karase zlatého před zhruba 500 lety v Číně. Pro chov potřebujete velkou nádrž bez ostrých kamenů. Závojnatky ničí rostliny. Jako nejvhodnější do nádrže se jeví echinodory, anubiasy a cryptocoryny obložené kameny - když mají hlad ryby ryjí ve dně. Vzhledem v extrémní produkci odpadních látek, vinou nedokonalého trávení, často vyměňujte vodu, silně vzduchujte a intenzivně filtrujte. Chov závojnatek je trvalou zkouškou trpělivosti. Při chovu v trvale vyšších teplotách nad 26 °C rostou rychleji, ale dříve umírají. Závojnatky se často chovají i ve venkovních zahradních bazéncích. Bez problémů zvládají teploty v rozmezí 10-26 °C. Zimu ale venku nepřežijí (platí pro choulostivé přešlechtěné druhy, nebo v případě, že hloubka jezírka je menší než 80 cm), proto je nutné je přemístit do vnitřní nádrže. Během zimních měsíců je ideální je chovat při teplotě mezi 18-20 °C. Na jaře po vypuštění do jezírka až se voda v něm ohřeje, pak ryby mají větší chuť ke tření. Na rozdílnou teplotu je třeba ryby aklimatizovat (když je přinesete z akvaristiky, kde byly chovány při teplotě vody 25 °C, nemůžete je ihned vypustit do jezírka s teplotou 17 °C, ale postupně snižovat teplotu vody, nejlépe pomalu, v rozmezí více dnů).

Původ: Asie: Čína, Japonsko.

Snášenlivost: Nepatří do společenského akvária, ale do samostatné nádrže, nejlépe menší hejno. Jsou to sice ryby klidné, ale mají nedokonalé trávení a jejich odpadní produkty silně znečišťují vodu, což je pro některé druhy ryb jedovaté prostředí(prudce se zvyšuje obsah dusíkatých látek ve vodě).

Doporučený počet ryb: 2-4 kusy, může jich být klidně i více, rozhodující je pouze velikost nádrže. V zahradních jezírkách se jich pohromadě chovají desítky. V případě, že si jich chcete do jezírka pořídit více, mějte na paměti, že v našich podmínkách zimu venku nepřežijí.

Pohlaví: Samička má řitní otvor vystouplý ve tvaru malého kladélka (1-2 mm). Je lépe patrné zvláště u starších samic, které se již vytíraly. Sameček má řitní otvor naopak „utopený“ ve tvaru malé prohlubně.
Samička je zavalitější, hlavně v období tření, kdy je zaplněna jikrami, u samečka se projevuje v období tření třecí vyrážka na skřelích a na hlavě (bílé tečky připomínající krupičku).

Odchov: Samičky dospívají v třetím roce života a samečci ve druhém. Nejlépe se vyvolá tření tím, že např. během zimy snížíme teplotu na 18 - 20 stupňů a na jaře ji zvýšíme na 22 - 24 stupňů. Na samečcích by se měla objevit třecí vyrážka. Samička by měla být zaplněna jikrami, ryby by měly mít chuť se třít, samečci začínají pronásledovat samice, plavou podél nich a šťouchají jim do bříška. Oplodněné jikry jsou rozptýleny po nádrži a zůstanou přichycené na rostlinách. Množství jiker je velice rozdílné, záleží na formě závojnatky. Může jich být několik set, ale i několik tisíc. Vyvíjejí se cca 4 dny v závislosti na teplotě. Když se plůdek vykulí, je asi 6 mm velký a leží na dně, během týdne zpracuje žloutkový váček a pak se rozplave. Po rozplavání přijímají běžné krmivo úměrné své velikosti. Rostou nestejnoměrně. Rodiče nepečují o potomstvo. Obecně platí, že čím více šlechtěná forma závojnatky, tím obtížnější bývá donutit ryby ke tření a potěr je choulostivější. Po narození potomků se zpravidla dočkáte rybek, které z jednoho vrhu budou mít mnoho barevných variet a nemusejí se podobat rodičům. Barvy se jim budou měnit a konečné barevné variety dosáhnou až po dosažení pohlavní dospělosti, přičemž část ryb bude mít původní zbarvení karase zlatého (neplatí pro všechny formy).

Velikost v dospělosti: 12-18 cm

Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.