Závojnatka černá teleskopka, 4 cm

Carrasius auratus Fant Telescope
Teplota
  • 18-26° 18 - 26 °C
Hodnota pH
  • 6 - 8 6 - 8
Krmivo
  • Všežravec Všežravec
Osvětlení
  • Přímé osvětlení Přímé osvětlení
Chování
  • V hejnu Chov v hejnu
Obtížnost chovu
  • Lehká Obtížnost chovu lehká
Umístění v nádrži
  • Volně plovoucí Volně plovoucí
Velikost nádrže
  • 100 - 200 litrů - M Nádrž do 100l - 200l
Kód produktu:
C70030
Dostupnost:
Na dotaz
99,00 Kč
81,82 Kč bez DPH

Podrobný popis: Poznávacím znakem jsou zvětšené a prodloužené oční bulvy. Ocasní a řitní ploutev je dvojitá. Je to ryba vhodná především do akvárií, přes léto ji lze umístit také do rybníku, který však musí být dobře filtrovaný, protože tyto ryby jsou velmi náchylné k onemocnění očí. Přes zimu se však musí umístit zpět do akvária. Je o něco choulostivější než předešlé formy, především na kvalitu vody.

Původ: Asie: Čína, Japonsko.

Snášenlivost: Nepatří do společenského akvária, ale do samostatné nádrže, nejlépe menší hejno. Jsou to sice ryby klidné, ale mají nedokonalé trávení a jejich odpadní produkty silně znečišťují vodu, což je pro některé druhy ryb jedovaté prostředí(prudce se zvyšuje obsah dusíkatých látek ve vodě).

Doporučený počet ryb: 2-4 kusy, může jich být klidně i více, rozhodující je pouze velikost nádrže. V zahradních jezírkách se jich pohromadě chovají desítky. V případě, že si jich chcete do jezírka pořídit více, mějte na paměti, že v našich podmínkách zimu venku nepřežijí.

Pohlaví: Samička má řitní otvor vystouplý ve tvaru malého kladélka (1-2 mm). Je lépe patrné zvláště u starších samic, které se již vytíraly. Sameček má řitní otvor naopak „utopený“ ve tvaru malé prohlubně.
Samička je zavalitější, hlavně v období tření, kdy je zaplněna jikrami, u samečka se projevuje v období tření třecí vyrážka na skřelích a na hlavě (bílé tečky připomínající krupičku).

Odchov: Samičky dospívají v třetím roce života a samečci ve druhém. Nejlépe se vyvolá tření tím, že např. během zimy snížíme teplotu na 18 - 20 stupňů a na jaře ji zvýšíme na 22 - 24 stupňů. Na samečcích by se měla objevit třecí vyrážka. Samička by měla být zaplněna jikrami, ryby by měly mít chuť se třít, samečci začínají pronásledovat samice, plavou podél nich a šťouchají jim do bříška. Oplodněné jikry jsou rozptýleny po nádrži a zůstanou přichycené na rostlinách. Množství jiker je velice rozdílné, záleží na formě závojnatky. Může jich být několik set, ale i několik tisíc. Vyvíjejí se cca 4 dny v závislosti na teplotě. Když se plůdek vykulí, je asi 6 mm velký a leží na dně, během týdne zpracuje žloutkový váček a pak se rozplave. Po rozplavání přijímají běžné krmivo úměrné své velikosti. Rostou nestejnoměrně. Rodiče nepečují o potomstvo. Obecně platí, že čím více šlechtěná forma závojnatky, tím obtížnější bývá donutit ryby ke tření a potěr je choulostivější. Po narození potomků se zpravidla dočkáte rybek, které z jednoho vrhu budou mít mnoho barevných variet a nemusejí se podobat rodičům. Barvy se jim budou měnit a konečné barevné variety dosáhnou až po dosažení pohlavní dospělosti, přičemž část ryb bude mít původní zbarvení karase zlatého (neplatí pro všechny formy).

Velikost v dospělosti: 12-18 cm

Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.