Rasbora bornejská, 1 cm

Boraras brigittae
Teplota
  • 25-28° 25-28°
Hodnota pH
  • 5,5 - 7 5,5 - 7
Krmivo
  • Všežravec Všežravec
Osvětlení
  • Přímé osvětlení Přímé osvětlení
Chování
  • V hejnu Chov v hejnu
Obtížnost chovu
  • Těžká Obtížnost chovu těžká
Umístění v nádrži
  • Volně plovoucí Volně plovoucí
Velikost nádrže
  • < 100 litrů - S Nádrž do 100l
Kód produktu:
53570
Dostupnost:
Na dotaz
38,99 Kč
32,23 Kč bez DPH

Podrobný popis: Má rudou barvu, podélný černý pruh a červeno-černé ploutve. Malá plachá rybka, která má ráda zarostlou nádrž. Vhodné je chovat s dalšími razborkami rodu Boraras, nebo v jednodruhové nádrži v hejnech (vhodnými společníky jsou krevetky). Potřebuje kyselejší a měkkou vodu, chov je vzhledem k její velikosti poměrně náročný, odchov je pak jen pro zkušené akvaristy.
Často se zaměňuje s další rybkou jménem razbora skvrnoocasá, která je více rozšířená a není červená tak, jako razbora bornejská!

Původ: Asie: jih Indonésie - Kalimantan.

Snášenlivost: Klidná hejnová rybka. Pokud není ve společnosti alespoň 8 kusů svého druhu, je lekavá a schovává se. Chovat s rybkami podobně malými nebo s krevetkami.

Doporučený počet ryb: Minimálně 8 kusů.

Pohlaví: Obtížně rozlišitelné, samice má více vypouklé břicho.

Odchov: Je velice náročný. Teplota vody cca 26 stupňů, ph 5.8-6.3 a tvrdost 0-7 °dgh. Chovný pár (lépe chovná skupina 3 samci a 6 samic) klade jikry do jávského mechu (vytíračka cca 10 litrů ze 2/3 naplněné jávským mechem). Ihned po vytření je nutné pár (skupinu) odlovit (požírají jikry), odchov je možný i v běžné nádrži, ale je nutné počítat s velkými ztrátami, navíc je takto velmi obtížné krmit potěr. Potěr se líhne do dvou dnů a je velmi droboučký. Problém je krmení. Takto malý potěr musí být krmen pouze velmi drobnou živou potravou - nálevníci, vířníci. Později přijímá nauplie žábronožky solné. Z jednoho tření se zpravidla podaří odchovat jen několik desítek mladých (cca 30-40).

Velikost v dospělosti: 1-2 cm

Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.