Podrobný popis: Tato rybka patří mezi 10 nejoblíbenějších druhů ryb evropských akvaristů. Je to čilá, mírumilovná, malá hejnová rybka, která má ráda zastíněné akvárium, kde nejlépe vynikne její zbarvení. Je nenáročná na potravu. Akvárium by mělo být pravidelně čištěno a pomocí filtrace zajištěno mírné proudění vody. Voda by měla být kolem 25 °C, mírně kyselá až neutrální a středně tvrdá. Dno je vhodné tmavé a nádrž dobře osázená libovolnými rostlinami s prostorem pro plavání. Neprospívá při poklesu teploty pod 21 °C. Rybka vhodná pro začátečníky, kteří se o akvárium pečlivě starají. Ani jí se nevyhnulo šlechtění, takže je v současnosti na trhu několik variet. Další názvy = Rasbora heteramorpha = Rasbora heteromorpa = Rasbora heteromorpha = Klínová parmička = Parmička klínová = Rasbora klínová. Anglický název: Harlequin Rasbora.
Původ: JV Asie: Jáva, Borneo, Sumatra, Thajsko, Malajsie.
Snášenlivost: Klidná, společenská ryba, mírumilovná k jedincům vlastního druhu i k ostatním rybám. Vhodná do společenských akvárií.
Doporučený počet ryb: Hejno 6 a více kusů.
Pohlaví: Sameček je menší a štíhlejší. Černá klínovitá skvrna je protažená až dolů k břichu. U starších samečků je oční duhovka červená. Samička je větší, plnější v bříšku a nemá přední hranu klínovité skvrny dotaženou až k břichu. Oční duhovka je žlutá. Tělo je poměrně vysoké a za stran stlačené. Hřbet je znatelně klenutý. Zbarvení je šedo-stříbřité s červeným, zlatým a fialovým odstínem. Břicho je světlé. V zadní části těla je modročerná klínovitá skvrna, jejíž špička končí na kořeni ocasní ploutve. Ocasní ploutev je vykrojená a je hnědočervená. Ostatní ploutve jsou bezbarvé. V současnosti jsou na trhu již další vyšlechtěné formy. Forma ZLATÁ - má základní zbarvení růžové, oči jsou černé, klínovitá skvrna na bocích je vybledlá. Forma ZELENÁ - má nevýrazný zelený klín na bocích.
Odchov: Pro tření použijeme vytírací nádrž bez substrátu. Stačí o objemu 6 litrů. Na dno dáme rošt. Vývoj zárodků vyžaduje uhličitanovou tvrdost nepřesahující 11 °dKH! Chovný pár se tře obvykle druhý den po vpuštění do nádrže. Vytírá se na spodní stranu širších listů jako jsou například Cryptocoryny nebo Echinodorusy. Velké množství jiker ale spadne, proto ten rošt. Po skončení tření je nutné chovný pár z nádržky odlovit, jelikož má kanibalské sklony (u mladých párů nemusí být tření úspěšné). Ideální parametry vody pro líhnutí jsou: 3-5 °dNKH, 0,2-0,5 °dKH při pH 6,8 až 7,0 a teplotě 26 až 28 °C. Plůdek se líhne za 1-2 dny (velikost 4mm) a v prvních dnech po vykulení visí na vodních rostlinách. Rozplave se za 4-6 dnů a přijímá drobnou živou potravu - vířníky, cezené nauplie buchanek nebo drobné nauplie žábronožky solné. Z každého úspěšného tření je 50-250 mláďat. Pohlavně dospívají mezi 7-9 měsícem.
Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.