Pancéřníček zlatopásý, 2,5 cm

Corydoras schultzei
Teplota
  • 18-28° 18 - 28 °C
Hodnota pH
  • 6 - 8 6 - 8
Krmivo
  • Všežravec Všežravec
Osvětlení
  • Šero Šero
Chování
  • V hejnu Chov v hejnu
Obtížnost chovu
  • Lehká Obtížnost chovu lehká
Umístění v nádrži
  • Dno Dno
Velikost nádrže
  • < 100 litrů - S Nádrž do 100l
Kód produktu:
91000
Dostupnost:
Na dotaz
35,00 Kč
28,93 Kč bez DPH

Podrobný popis: Čilá bronzová hejnovitá rybka žijící u dna akvária, vhodné je vytvořit pro ni skrýše. Dno akvária by mělo být relativně tmavé, pravidelná výměna vody je nutností, husté osázení vodními rostlinami zařídí možnosti úkrytů, podobně jako různé kořeny či keramické trubky. Voda musí být čistá, prostá chemikálií. Je to rybka vhodná i pro začátečníky. Potřebuje volný přístup k hladině, protože má tzv. střevní dýchání. Je to hejnová ryba pro kterou je nevhodné ostré dno. Běžně chovaný druh pancéřníčka, v akváriu byl mnohokrát rozmnožen, existuje i v albinotické formě. Je nutné je krmit dostatečně a nespoléhat se pouze na to, že sežerou zbytky ze dna. Vyšlechtěné barevné variety jsou teplomilnější, než původní varieta.

Původ: Jižní Amerika: Brazílie, Ekvádor, Trinidad, Peru, Kolumbie, Venezuela.

Snášenlivost: Klidná, mírumilovná, hejnová rybka, vhodná do společenského akvária.

Doporučený počet ryb: Menší hejno - 6 a více kusů. Při chovu samostatně špatně prospívá a dříve umírá.

Pohlaví: Samička je robustnější a silnější v bříšku, hřbetní ploutev je zakulacená. Sameček je menší, štíhlejší, hřbetní ploutev má vyšší a zašpičatělou.

Odchov: Nejlépe zařídit vytíračku cca 30 litrů s teplotou vody cca 24 °C, pH kolem neutrálu a 7-8 °dGH a širokolisté rostliny. Pár (lépe více samečků 2+1) přemístíme do vytíračky (což uděláme, když v běžné nádrži vidíme snahu o tření) a vydatně krmíme. Samičky jsou připraveny ke tření kolem 1-1,5 roku věku, poznáme to podle jejich zaplnění (výrazné zakulacení bříška) a zvýšenému zájmu samců o ně. Ke tření dojde zpravidla do týdne (obden je třeba vyměnit 1/4 vody a udržovat vytíračku v čistotě). Samci se o samičku aktivně zajímají a v klasické „T-pozici“ samec uchopí samičku prsní ploutví za vousky a ta do kapsy z břišních ploutví vypustí jikry, které samec oplodní. Tento postup se několikrát opakuje. Ke tření dochází obvykle večer. Samice naklade až 400 kusů jiker (většinou mnohem méně, průměr je 30-50), které přilepí na listy rostlin i stěny akvária nebo na různé předměty. Procento neoplozených jiker bývá poměrně vysoké. Jikry jsou zprvu bílé, později zhnědnou. Rodiče odlovíme a vytíračku dobře prokysličujeme a měníme vodu, jinak dojde k zaplísnění jiker. Líhnutí je podle teploty asi 3-4 den, mladé jsou zprvu 4 mm dlouhé, po strávení žloutkového váčku pak cca 5 mm. Jako první krmení použijeme nejlépe čerstvě vylíhlé nauplie artemií či jemný prach. Pokud je pár dospělý, ale ke tření nedochází, je možné vyzkoušet metodu teplotního šoku a tření vyvolat - ve vytíračce se vymění třetina až polovina vody, přičemž nová voda má o 3-5 stupňů méně, po dvou dnech to lze zopakovat.

Velikost v dospělosti: 5-6 cm

Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.