Podrobný popis: U chovatelů velmi oblíbený druh jesetera, především díky svému vzhledem. Má krátký rypec se zaoblenou špičkou, před ústy má vousky. Zbarvený je šedě, ale i olivově nebo velmi tmavě. Břicho je světlejší. Na boku má 30 až 50 bílo žlutých kostěných štítků.
Existují dvě formy jesetera. Tažná a netažná. Netažná forma se zdržuje v řekách, kde se i vytírá (jako ryba do jezírka se prodává pouze tato forma). Tažná forma je po většinu života v moři. Do sladké vody putuje pouze v době tření.
Jeseteři ruští jsou krásné ryby, ale musíme nádrž zabezpečit proti predátorům, kteří zvědavého jesetera bez milosti vytáhnou na břeh a zabijí ho. Kočky, ty jsou pro jesetery největším ohrožením. Kočky navíc dokáží vytáhnout i většího jesetera, klidně i 15-ti kilového. Smrt ryby, zejména pak jesetera dost zamrzí. Jako možnost se nabízí břeh, aby kočka nemohla tlapkou šáhnout do jezírka. Je tu také možnost použít plašič koček, který vysílá pro člověka neslyšitelné zvuky, kočky tyto zvuky však nemají rády. Musíme si však pamatovat že plašič většinou fungují pouze na malé vzdálenosti. Lze také použít ohradník, který kočku kopne, a ona si pak zapamatuje, že zde nemá co dělat. Pravdou je ale i to, že kočka může ohradník přeskočit. Nejspolehlivějším řešením se zdá být jezírková síť určená pro zachytávání listů. Síť je dostatečně pevná na to, aby kočičím drápům odolala.
Jeseter ruský, ale i ostatní druhy mohou být v letním období velmi pasivní, a může se zdát že se již v jezírku nenacházejí.
Původ: Kaspické moře a Černé moře a jejich přítoky.
Snášenlivost: Jeseteři obecně jsou ryby klidné, a mírumilovné povahy. Jeseter ruský není výjimkou. Ostatní obyvatele nádrže nechává bez povšimnutí.
Doporučený počet ryb: Lze ho chovat v hejnech, ale i samotářsky.
Pohlaví: Žádné zřetelné rozdíly.
Odchov: Obtížný, v našich podmínkách se nevytírá. Je uměle vytíraný a dovážený z okolních států nejčastěji z Německa, Rakouska, Polska.
Velikost v dospělosti: 45-200 cm
Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.