Sleva

Čichavec modrý, 4 cm

Trichogaster trichopterus Sumatranus
Teplota
  • 18-28° 18 - 28 °C
Hodnota pH
  • 6 - 8 6 - 8
Krmivo
  • Všežravec Všežravec
Osvětlení
  • Částečně stíněné Částečně stíněné
Chování
  • V hejnu Chov v hejnu
Obtížnost chovu
  • Lehká Obtížnost chovu lehká
Umístění v nádrži
  • Volně plovoucí Volně plovoucí
Velikost nádrže
  • 100 - 200 litrů - M Nádrž do 100l - 200l
Kód produktu:
82600
Dostupnost:
Na dotaz
37 Kč, sleva 25,00 % (ušetříte 9,25 Kč)
27,75 Kč
22,94 Kč bez DPH

Podrobný popis: Tělo má stříbřitě modré. Čichavec modrý je barevně přitažlivějším poddruhem Trichogaster trichopterus (Čichavec šedý). Existuje i mramorová forma (var. Cosby). Doporučuje se chovat je ve společnosti stejně mírných rybek, jinak se bude schovávat. Vyžaduje prostor pro plavání. Nádrž hustě osázená s úkryty pro samičky. Čistá voda a dobrá filtrace. Pozor na slepou hladinu! Nádrž musí být zakrytá, jinak mohou vyskočit nebo se nachladit. Přijímá kyslík nejen žábrami z vody, ale ve větší míře čerpá tlamkou přímo vzduch nad hladinou. Jeho přizpůsobení se těmto podmínkám je tak silné, že i v akvarijních podmínkách s vysokým obsahem kyslíku ve vodě se doslova utopí, zabráníme-li mu přístup k vodní hladině a načerpání vzduchu. Je to odolná ryba nenáročná na prostředí. Potěr ostatních ryb samozřejmě považují za příjemné zpestření jídelníčku.

Původ: Jižní a východní Asie, Sumatra.

Snášenlivost: Klidná, mírumilovná ryba. Občas lekavá, citlivá na otřesy. Samci jsou k sobě agresivní a v době tření svádějí urputné souboje. V menší nádrži je proto možné chovat jen jednoho samce, ve větších, dobře osázených nádržích, kde se slabší samec může ukrýt, lze chovat více kusů. Boje ale nevedou k vážnějším poraněním, nebo dokonce k úhynu.

Doporučený počet ryb: Chovat v páru.

Pohlaví: Sameček má hřbetní ploutev protaženou vzadu do špičky. Samička je menší, plnější v bříšku a má zakulacenou hřbetní ploutev.

Odchov: 26 °C. Střední nádrž, libovolně osázená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3-4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit (tráví vaječný žloutek). Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu (vířník, nálevník), popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo (Sera Micron...). 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce (silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru). Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Z jednoho tření bývá 500-1000 jiker. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat.

Velikost v dospělosti: 10-11 cm

Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.