Podrobný popis: Doporučuje se chovat pouze jednoho samečka, protože dospělí samci jsou mezi sebou velmi nesnášenliví. Vyžaduje stálou slabou filtraci vody, pokud je nádrž udržována a pravidelně a často měněna voda, není filtrace nutná (platí jen pro jednodruhový chov). Občas se objevují názory, že tato ryba není náročná a s kvalitou vody si není třeba dělat starosti. V zanedbané nádrži se špatnou kvalitou vody však dlouho prospívat nebude a s jistotou onemocní. Hrozí také zaplísnění ploutví. Pro své potomstvo staví sameček pěnové hnízdo. Samečci reagují také na svůj obraz v zrcadle. Předvádění se před zrcadlem posiluje samci ploutve, ale naopak trvalé umístění zrcátka do akvária ho vyčerpává a může uhynout! Bojovnice je klidná ryba, vhodná do společenského akvária. Nelze ji ale chovat ve společnosti agresivních ryb, které by jí okousaly ploutve. Dobře se cítí v hustě zarostlé nádrži s možnostmi úkrytů. Plovoucí rostliny jsou velmi vhodné. Ideální je nižší sloupec vody okolo 30 cm. Potřebuje přístup k hladině, jinak se udusí. Bojovnice se nadechuje nad hladinou (má labyrint) v intervalu 2-20 minut v závislosti na obsahu kyslíku ve vodě. Teplota vzduchu nad hladinou musí být udržována v podobné hodnotě jako je teplota vody nebo teplejší, jinak by rybám hrozilo nachlazení a úhyn. Ideální je použití krycího skla.
Původ: Asie: Thajsko, Zadní Indie, Malajský poloostrov, Siam, Sumatra, Jáva a Borneo.
Snášenlivost: Může být i ve společenském akváriu (potřebuje mírné spoluobyvatele), vhodnější je samostatná nádrž. Přítomnost ryb může krevetky stresovat, většina druhů ryb považuje krevetky za kořist a může je lovit, zvláště pak mladé jedince. Některé druhy ryb si mohou zpestřit jídelníček i dospělým jedincem. Nejlepší je chov ve skupinách, krevetky se rády shlukují.
Pozor na mezidruhové křížení s některými druhy neocaridin, potomci ztratí červenou barvu a vrátí se zpět k přírodnímu zbarvení.
Doporučený počet ryb: Ideálně 1 samec, chovat samostatně. Nikdy nechovat 2 samce v jedné nádrži! V menších akváriích (okolo 15 litrů) je vhodné chovat pouze jednoho samce bez samic. Ryby, bez ohledu na pohlaví, jsou často velmi vnitrodruhově agresivní a chov více ryb v malé nádrži může skončit fatálně. V případě, že máme hustě zarostlou nádrž o objemu 150 litrů a více je možné chovat skupinu 1 samec a 2 samice a ani tak se možná časem nevyhneme separaci jedinců z důvodu vnitrodruhové agresivity. Pro odchov je v třecí nádrži umístěn pouze jeden samec s jednou samicí.
Pohlaví: Jedním z nejčastěji používaných znaků určování pohlaví je urogenitální papila (močopohlavní bradavka). Tento poznávací znak však není 100%. Tuto papilu mohou mít výraznou i mladí samci. Ve chvíli, kdy však nenalezneme u ryby močopohlavní bradavku, jedná se spolehlivě o samce. Sameček mívá delší břišní ploutve. Samička mívá zakulacenější hlavu. Pohlaví lze spolehlivě určit zpravidla ve stáří cca 6 měsíců (dle velikosti ryb).
Odchov: 26 °C, menší nádrž, libovolně osazená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3-4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit, tráví vaječný žloutek. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu: nauplie artemií, vířník, nálevník. Od 3. týdne již můžeme začít krmit nejjemnějším granulátem Baby+nano. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce (silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru). Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Cca ve 2 - 3 měsících se začnou rybky okusovat a je nutné postupně odlovovat dominantnější jedince do separovaných nádrží.
Velikost v dospělosti: 6,5 cm
Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.