Podrobný popis: Plata skvrnitá se odlišuje od platy pestré zpravidla kratším, vyšším tělem ze stran mírně zploštělým. Barva původní divoké formy je šedivá s jednobarevnými ploutvemi. Sameček nemá mečík. Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná (při pravidelné údržbě akvária!!) a bez problémů se množí. Ale nutná je voda bez škodlivin. Toho se dá dosáhnout pouze častou výměnou a dostačující filtrací. Detrit je nutné pravidelně odstraňovat. Velmi prošlechtěné platy jsou ale choulostivější, mají větší nároky na čistotu a kvalitu vody, bývají také náchylnější k nemocem a daří se jim lépe v teplejší vodě. Nádrž může být libovolně osázená, úkryty nejsou nutné (postačí dostatek rostlin), pouze je dobré chovat více než jednu samičku, aby ji samec neuhonil.
Původ: Střední Amerika: Guatemala, Honduras, Mexico
Snášenlivost: Klidná, tolerantní, hejnová ryba vhodná i do společenských nádrží s podobně velkými rybami. Samci mají mezi sebou hierarchii, kdy alfa samec odhání slabší jedince.
Doporučený počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, kterému přizpůsobíme počet chovaných jedinců (základní pomůckou je poměr 1 cm délky ryby = 1 litr vody). Pozor na přerybnění. Jako všechny živorodky produkují hodně detritu, což má za následek zhoršení kvality vody.
Pohlaví: Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají krátký pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice jsou robustnější, plnější v bříšku. Samci jsou o trochu menší a štíhlejší. Existuje velké množství barevných variet, které se liší jak zbarvením tak tvarem ploutví. Lze se setkat také s množstvím kříženců, především s mečovkami.
Odchov: Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, oplodněné samice tak mohou rodit mladé i několik měsíců bez přítomnosti samce. Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško. Gravidita samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti 5-8 mm. Ve vrhu je v průměru 50 mláďat. Mohou se vyskytnou i velmi malé vrhy pouze s několika mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 70 kusů. Bezprostředně před porodem prasknou jikernaté obaly v těle samice a samice potěr vypuzuje ven z těla. Při porodu potěr klesá ke dnu. Na dně se mu naplní plynový měchýř, díky kterému může bezproblémově plavat. Potěr ihned přijímá potravu. Krmit lze vločkami, lepší je ale prvních cca 14 dní krmit artémiíí, potěr pak rychleji roste. Ve společenských akváriích je třeba počítat se ztrátami při vrhu, jelikož potěr bývá snadnou kořistí, k přežití mláďat je nutné husté osázení jemnolistými rostlinami. Pokud chceme celý vrh, je nutné samici umístit do porodničky a po porodu odlovit, jelikož svůj potěr může požírat. Pro cílevědomý odchov výhradně jednoho barevného a tvarového typu je nutné pečlivě vybírat chovné exempláře. Pokud chceme odchovat jedince v chovných varietách, je velmi důležité ryby rozdělit dříve, než dorostou do pohlavní zralosti, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění samic barevně jiným druhem, tedy okolo 3 měsíců (raději i dříve, záleží na velikosti rybek).
Velikost v dospělosti: 4-6 cm
Poznámka k fotografii: Pořízené fotografie akvarijních ryb a vodních živočichů zpravidla vyobrazují dospělého (plně vybarveného) jedince. V případně, že daný druh má pohlavní dimorfismus (pohlavní dvojtvárnost), je na úvodní fotografii vyobrazené vždy barevnější/atraktivnější pohlaví.